- Part No. E1H-R250-Z1
- Category Sensors & Switches
- Category Pressure Switch
- Weight 0.68 kgs
Product Information
Description:
E1HR250Z1
PRESSURE SWITCH
ECON-O-TROL
HOUSED
15A @ 125/250/480 VAC
0.05A @ 125 VDC
0.03A @ 250 VDC
250 PSI MAX ADJUSTABLE
1/4" NPT INTERNAL
ANODIZED ALUMINUM
BUNA-N
OXYGEN SERVICE
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Last Value Update: 27/10/2021
E1H-R250-Z1
2-Year Radwell Warranty
Change Location
Specifications
- Part No. E1H-R250-Z1
- Category Sensors & Switches
- Category Pressure Switch
- Weight 0.68 kgs
Product Information
Description:
E1HR250Z1
PRESSURE SWITCH
ECON-O-TROL
HOUSED
15A @ 125/250/480 VAC
0.05A @ 125 VDC
0.03A @ 250 VDC
250 PSI MAX ADJUSTABLE