- Part No. CD16FD821JO3F
- Category Components
- Category Capacitor
- Weight 0.45 kgs
Product Information
Description:
CD16FD821JO3F
SILVER MICA CAPACITOR 820PF
500V
5%
RADIAL
CAPACITANCE:820PF
VOLTAGE RATING:500V
CAPACITANCE TOLERANCE:¦ 5%
PRODUCT RANGE:TYPE CD16 SERIES
CAPACITOR TERMINALS:RADIAL LEADED
LEAD SPACING:5.94MM
CAPACITOR DIELECTRIC TYPE:MICAROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Also Known As
Alternate Part No:
- CDE CORNELL DUBILIER CD16FD821JO3F
Last Value Update: 03/07/2024
CD16FD821JO3F
Specifications
- Part No. CD16FD821JO3F
- Category Components
- Category Capacitor
- Weight 0.45 kgs
Product Information
Description:
CD16FD821JO3F
SILVER MICA CAPACITOR 820PF
500V
5%
RADIAL
CAPACITANCE:820PF
VOLTAGE RATING:500V
CAPACITANCE TOLERANCE:¦ 5%
PRODUCT RANGE:TYPE CD16 SERIES
LEAD SPACING:5.94MM