- Part No. CD4FD241JO3
- Category Components
- Category Capacitor
- Weight 0.45 kgs
Product Information
Description:
CD4FD241JO3
SILVER MICA CAPACITOR 240PF
500V
5%
RADIAL
CAPACITANCE:240PF
VOLTAGE RATING:500V
CAPACITANCE TOLERANCE:¦ 5%
PRODUCT RANGE:TYPE CD4 SERIES
CAPACITOR TERMINALS:RADIAL LEADED
LEAD SPACING:2.5MM
OPERATING TEMPERATURE MIN:-55¦C ROHS COMPLIANT: NO
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Also Known As
Alternate Part No:
- CDE CORNELL DUBILIER CD4FD241JO3
Last Value Update: 03/07/2024
CD4FD241JO3
Specifications
- Part No. CD4FD241JO3
- Category Components
- Category Capacitor
- Weight 0.45 kgs
Product Information
Description:
CD4FD241JO3
SILVER MICA CAPACITOR 240PF
500V
5%
RADIAL
CAPACITANCE:240PF
VOLTAGE RATING:500V
CAPACITANCE TOLERANCE:¦ 5%
PRODUCT RANGE:TYPE CD4 SERIES
LEAD SPACING:2.5MM