- Part No. XTAR072D11A5E100
- Category Contactors & Starters
- Category Starter
- Weight 0.45 kgs
Product Information
Description:
XTAR072D11A5E100
MOTOR STARTER
1-PH/3-PH
72A
120V
MOTOR STARTER TYPE:REVERSING STARTER
POWER RATING:-
NO. OF PHASES:SINGLE PHASE
THREE PHASE
NO. OF POLES:3 POLE
CURRENT RATING:72A
SUPPLY VOLTAGE MIN:110VAC
SUPPLY VOLTAGE MAX:120VAC ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Also Known As
Alternate Part No:
- EATON CORPORATION CUTLER HAMMER 3-2601-244A
Last Value Update: 04/02/2026
XTAR072D11A5E100
2-Year Radwell Warranty
Change Location
Specifications
- Part No. XTAR072D11A5E100
- Category Starter
- Weight 0.45 kgs
Product Information
Description:
XTAR072D11A5E100
MOTOR STARTER
1-PH/3-PH
72A
120V
POWER RATING:-
NO. OF PHASES:SINGLE PHASE
THREE PHASE
NO. OF POLES:3 POLE
CURRENT RATING:72A
SUPPLY VOLTAGE MIN:110VAC