- Part No. 121-C4-A-5-06-S-1000-Q-HV-1-S-N
- Category Sensors & Switches
- Category Encoder/Resolver
- Weight 0.00 kgs
Product Information
Description:
121C4A506S1000QHV1SN
INCREMENTAL ENCODER
MODEL 121
THRU-BORE
AUTO ALIGNING
4 POLE
MOUNTING STYLE A
INPUT VOLTAGE 5 VDC
BORE SIZE 5MM
0° TO 70° C STANDARD OPERATING TEMPERATURE
1000 CYCLE PER REVOLUTION
QUADRATURE (A & B)
LINE DRIVER
FREQUENCY RESPONSE 100 KHZ (STA
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Last Value Update: 20/01/2023
2-Year Radwell Warranty
Change Location
Specifications
- Category Sensors & Switches
- Category Encoder/Resolver
- Weight 0.00 kgs
Product Information
Description:
121C4A506S1000QHV1SN
INCREMENTAL ENCODER
MODEL 121
THRU-BORE
AUTO ALIGNING
4 POLE
MOUNTING STYLE A
INPUT VOLTAGE 5 VDC
BORE SIZE 5MM
1000 CYCLE PER REVOLUTION
QUADRATURE (A & B)
LINE DRIVER