- Part No. 121-C8-A-5-12-S-1000-K-HV-1-S-N
- Category Sensors & Switches
- Category Encoder/Resolver
- Weight 0.00 kgs
Product Information
Description:
121C8A512S1000KHV1SN
INCREMENTAL ENCODER
MODEL 121
THRU-BORE
AUTO ALIGNING
8 POLE
MOUNTING STYLE A
INPUT VOLTAGE 5 VDC
BORE SIZE 12 MM
0° TO 70° C STANDARD OPERATING TEMPERATURE
1000 CYCLE PER REVOLUTION
QUADRATURE (A & B)
LINE DRIVER
FREQUENCY RESPONSE 100 KHZ (S
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Last Value Update: 20/01/2023
2-Year Radwell Warranty
Change Location
Specifications
- Category Sensors & Switches
- Category Encoder/Resolver
- Weight 0.00 kgs
Product Information
Description:
121C8A512S1000KHV1SN
INCREMENTAL ENCODER
MODEL 121
THRU-BORE
AUTO ALIGNING
8 POLE
MOUNTING STYLE A
INPUT VOLTAGE 5 VDC
BORE SIZE 12 MM
1000 CYCLE PER REVOLUTION
QUADRATURE (A & B)
LINE DRIVER
FREQUENCY RESPONSE 100 KHZ (S