- Part No. 755A-05-L-1000-R-PP-2-S-S-N
Description:
755A05L1000RPP2SSN
INCREMENTAL ENCODER
MODEL 755A
HOLLOW BORE
BORE SIZE 10MM
-40° TO 70° C LOW OPERATING TEMPERATURE
1000 CYCLE PER REVOLUTION
QUADRATURE (A & B) WITH INDEX
PUSH-PULL
FREQUENCY RESPONSE 200 KHZ (3000 CPR AND BELOW)
STANDARD FLEX MOUNT
STANDARD 18 I
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Last Value Update: 25/01/2023
755A-05-L-1000-R-PP-2-S-S-N
Specifications
Description:
755A05L1000RPP2SSN
INCREMENTAL ENCODER
MODEL 755A
HOLLOW BORE
BORE SIZE 10MM
1000 CYCLE PER REVOLUTION
QUADRATURE (A & B) WITH INDEX
PUSH-PULL