- Part No. 755A-05-L-1024-K-HV-1-SF-S-N
Description:
755A05L1024KHV1SFSN
INCREMENTAL ENCODER
MODEL 755A
HOLLOW BORE
BORE SIZE 10MM
-40° TO 70° C LOW OPERATING TEMPERATURE
1024 CYCLES PER REVOLUTION
QUADRATURE (A & B)
LINE DRIVER
FREQUENCY RESPONSE 100 KHZ (STANDARD)
SLOTTED FLEX MOUNT
STANDARD 18 INCH CABLE
NO CE CE
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Last Value Update: 25/01/2023
755A-05-L-1024-K-HV-1-SF-S-N
Specifications
Description:
755A05L1024KHV1SFSN
INCREMENTAL ENCODER
MODEL 755A
HOLLOW BORE
BORE SIZE 10MM
1024 CYCLES PER REVOLUTION
QUADRATURE (A & B)
LINE DRIVER