- Part No. 755A-05-L-2048-R-HV-1-S-S-N
Description:
755A05L2048RHV1SSN
INCREMENTAL ENCODER
MODEL 755A
HOLLOW BORE
BORE SIZE 10MM
-40° TO 70° C LOW OPERATING TEMPERATURE
2048 CYCLES PER REVOLUTION
QUADRATURE (A & B) WITH INDEX
LINE DRIVER
FREQUENCY RESPONSE 100 KHZ (STANDARD)
STANDARD FLEX MOUNT
STANDARD 18 INCH CAB
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Last Value Update: 25/01/2023
755A-05-L-2048-R-HV-1-S-S-N
Specifications
Description:
755A05L2048RHV1SSN
INCREMENTAL ENCODER
MODEL 755A
HOLLOW BORE
BORE SIZE 10MM
2048 CYCLES PER REVOLUTION
QUADRATURE (A & B) WITH INDEX
LINE DRIVER