- Part No. ALW49911D-R-120V
- Category Pilot Devices
- Category Pushbutton
- Weight 1.36 kgs
- Contact Configuration Code 1 NO - 1 NC CONTACTS
- Voltage 120 V AC/DC
- Button Style Code 40 MM MUSHROOM
- Illumination Circuit FULL VOLTAGE
- LED LED LAMP
- Operation Code MOMENTARY ACTION
- Bezel Shape Code OCTAGONAL
- Pilot Lamp Color RED
- Lens Type STANDARD
Product Information
Description:
ALW49911DR120V
PUSH BUTTON
TW SERIES
22 MM DIAMETER
ILLUMINATED
MOMENTARY ACTION
OCTAGONAL
40 MM MUSHROOM
STANDARD
FULL VOLTAGE
1 NO - 1 NC CONTACTS
LED LAMP
RED
120 V AC/DC
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Last Value Update: 12/07/2024
ALW49911D-R-120V
Specifications
- Part No. ALW49911D-R-120V
- Category Pilot Devices
- Category Pushbutton
- Weight 1.36 kgs
- Voltage 120 V AC/DC
- LED LED LAMP
- Bezel Shape Code OCTAGONAL
- Pilot Lamp Color RED
- Lens Type STANDARD
Product Information
Description:
ALW49911DR120V
PUSH BUTTON
TW SERIES
22 MM DIAMETER
ILLUMINATED
MOMENTARY ACTION
OCTAGONAL
40 MM MUSHROOM
STANDARD
FULL VOLTAGE
1 NO - 1 NC CONTACTS
LED LAMP
RED
120 V AC/DC