- Part No. 2K-SMPG-01RF015
- Category Sensors & Switches
- Category Pressure Sensor/Transducer
- Weight 1.36 kgs
- Electrical Input 0-10 V
- PSI Range 015 psi
- Electrical Port 20mm Conduit
- Pneumatic Port BSPP
- Agency Approval FM Natural Gas approval
- Pneumatic Output Full Range
- Enclosure Intrinsically Safe
- Direct/Reverse Acting Reverse Acting
- Base T2000 Type 2000
Product Information
Description:
2KSMPG01RF015
PRESSURE TRANSDUCER
TYPE 2000
INTRINSICALLY SAFE
20MM CONDUIT
BSPP
FM NATURAL GAS APPROVAL
0-10 V
REVERSE ACTING
FULL RANGE
015 PSI
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Last Value Update: 19/12/2025
2K-SMPG-01RF015
Specifications
- Part No. 2K-SMPG-01RF015
- Category Sensors & Switches
- Weight 1.36 kgs
- Electrical Input 0-10 V
- PSI Range 015 psi
- Electrical Port 20mm Conduit
- Pneumatic Port BSPP
- Pneumatic Output Full Range
- Enclosure Intrinsically Safe
- Base T2000 Type 2000
Product Information
Description:
2KSMPG01RF015
PRESSURE TRANSDUCER
TYPE 2000
INTRINSICALLY SAFE
20MM CONDUIT
BSPP
FM NATURAL GAS APPROVAL
0-10 V
REVERSE ACTING
FULL RANGE
015 PSI