- Part No. 2K-SMTC-05DF015
- Weight 1.36 kgs
- Direct/Reverse Acting Direct Acting
- Pneumatic Output Full Range
- Base T2000 Type 2000
- Enclosure Intrinsically Safe
- Electrical Port 20mm Conduit
- Pneumatic Port BSPT
- Agency Approval ATEX
- Electrical Input 0-5 V
- PSI Range 015 psi
Product Information
Description:
2KSMTC05DF015
INTRINSICALLY SAFE
20MM CONDUIT
BSPT
ATEX
0-5 V
DIRECT ACTING
FULL RANGE
015 PSI
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Last Value Update: 19/12/2025
2K-SMTC-05DF015
Specifications
- Part No. 2K-SMTC-05DF015
- Weight 1.36 kgs
- Pneumatic Output Full Range
- Base T2000 Type 2000
- Enclosure Intrinsically Safe
- Electrical Port 20mm Conduit
- Pneumatic Port BSPT
- Agency Approval ATEX
- Electrical Input 0-5 V
- PSI Range 015 psi
Product Information
Description:
2KSMTC05DF015
INTRINSICALLY SAFE
20MM CONDUIT
BSPT
ATEX
0-5 V
DIRECT ACTING
FULL RANGE
015 PSI