- Part No. 2K-SMTC-15RF015
- Enclosure Intrinsically Safe
- Electrical Port 20mm Conduit
- Pneumatic Port BSPT
- Agency Approval ATEX
- Electrical Input 1-5 V
- Direct/Reverse Acting Reverse Acting
- Pneumatic Output Full Range
- PSI Range 015 psi
Product Information
Description:
2KSMTC15RF015
INTRINSICALLY SAFE
20MM CONDUIT
BSPT
ATEX
1-5 V
REVERSE ACTING
FULL RANGE
015 PSI
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Last Value Update: 19/12/2025
2K-SMTC-15RF015
Specifications
- Part No. 2K-SMTC-15RF015
- Enclosure Intrinsically Safe
- Electrical Port 20mm Conduit
- Pneumatic Port BSPT
- Agency Approval ATEX
- Electrical Input 1-5 V
- Pneumatic Output Full Range
- PSI Range 015 psi
Product Information
Description:
2KSMTC15RF015
INTRINSICALLY SAFE
20MM CONDUIT
BSPT
ATEX
1-5 V
REVERSE ACTING
FULL RANGE
015 PSI