- Part No. ERJ2RKD56R0X
Description:
ERJ2RKD56R0X
RES
56R
0.5%
0.063W
RESISTOR CASE STYLE:0402 [1005 METRIC]
RESISTANCE:56OHM
PRODUCT RANGE:ERJ2R SERIES
VOLTAGE RATING:50V
RESISTOR ELEMENT MATERIAL:THICK FILM
POWER RATING:63MW
RESISTANCE TOLERANCE:± 0.5%
ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Last Value Update: 05/02/2025
ERJ2RKD56R0X
Specifications
- Part No. ERJ2RKD56R0X
Description:
ERJ2RKD56R0X
RES
56R
0.5%
0.063W
RESISTANCE:56OHM
PRODUCT RANGE:ERJ2R SERIES
VOLTAGE RATING:50V
POWER RATING:63MW
RESISTANCE TOLERANCE:± 0.5%