- Part No. 40-300-10000-PSI-BFF-BT8
- Category Hydraulics
- Category Hydraulic Pressure Regulator & Gauge & Transmitter
- Weight 0.00 kgs
Product Information
Description:
4030010000PSIBFFBT8
PRESSURE GAUGE
4" BRASS CASE
COPPER ALLOY INTERNALS
10000 PSI
1/4 NPT BOTTOM CONN
GLYCERIN FILLED
BRASS FRONT FLANGE
0.8MM BRASS THREADED ORIFICE
40-300-10000-PSI-BFF-BT8
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Last Value Update: 17/02/2026
40-300-10000-PSI-BFF-BT8
2-Year Radwell Warranty
Change Location
Specifications
- Category Hydraulics
- Weight 0.00 kgs
Product Information
Description:
4030010000PSIBFFBT8
PRESSURE GAUGE
4" BRASS CASE
COPPER ALLOY INTERNALS
10000 PSI
1/4 NPT BOTTOM CONN
GLYCERIN FILLED
BRASS FRONT FLANGE
0.8MM BRASS THREADED ORIFICE