- Part No. 219FXX69PL-24VDC
- Category Controls & Indicators
- Category Protective Relay
- Weight 0.45 kgs
Product Information
Description:
219FXX69PL24VDC
RELAY
6PST-NO
240VAC
28VDC
10A
CONTACT CONFIGURATION:6PST-NO
COIL VOLTAGE:24VDC
CONTACT CURRENT:10A
PRODUCT RANGE:219 SERIES
RELAY MOUNTING:SOCKET
COIL TYPE:NON LATCHING
CONTACT VOLTAGE VAC:240VAC
COIL RESISTANCE:250OHM ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Last Value Update: 31/03/2026
219FXX69PL-24VDC
Specifications
- Part No. 219FXX69PL-24VDC
- Category Protective Relay
- Weight 0.45 kgs
Product Information
Description:
219FXX69PL24VDC
RELAY
6PST-NO
240VAC
28VDC
10A
CONTACT CONFIGURATION:6PST-NO
COIL VOLTAGE:24VDC
CONTACT CURRENT:10A
PRODUCT RANGE:219 SERIES
RELAY MOUNTING:SOCKET
COIL TYPE:NON LATCHING
CONTACT VOLTAGE VAC:240VAC