- Part No. BI5-G18-AN6X
- Category Sensors & Switches
- Category Inductive Sensor
- Weight 0.45 kgs
- Mounting Embeddable
- Principle of Operation Inductive
- Rated Operating Distance 5mm range
- Housing Style Full thread
- Housing Size 18mm size
- Output Function Normally open
- Output NPN (sinking)
- Voltage Range 10-30 VDC
- Number of LEDs 1 LED
- Cable Length (Potted) 2 meter cable
Product Information
Description:
BI5G18AN6X
PROXIMITY SENSOR
EMBEDDABLE
INDUCTIVE
5MM RANGE
FULL THREAD
18MM SIZE
50MM BARREL LENGTH
NORMALLY OPEN
NPN (SINKING)
10-30 VDC
1 LED
2 METER CABLE
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Also Known As
Alternate Part No:
- TURCK 4641500
Last Value Update: 18/04/2026
BI5-G18-AN6X
Specifications
- Part No. BI5-G18-AN6X
- Category Sensors & Switches
- Category Inductive Sensor
- Weight 0.45 kgs
- Mounting Embeddable
- Housing Style Full thread
- Housing Size 18mm size
- Output NPN (sinking)
- Voltage Range 10-30 VDC
- Number of LEDs 1 LED
Product Information
Description:
BI5G18AN6X
PROXIMITY SENSOR
EMBEDDABLE
INDUCTIVE
5MM RANGE
FULL THREAD
18MM SIZE
50MM BARREL LENGTH