- Part No. VS-22RIA120
- Category Semiconductors
- Category Thyristor/SCR/Triac/Diac/Alternistor
- Weight 1.36 kgs
Product Information
Description:
VS22RIA120
SCR THYRISTOR
22A
1.2KV
TO-208AA
SCR MODULE TYPE:SINGLE SCR
PEAK REPETITIVE OFF-STATE VOLTAGE
VDRM:1.2KV
GATE TRIGGER CURRENT MAX
IGT:60MA
CURRENT IT AV:22A
ON STATE RMS CURRENT IT(RMS):35A
HOLDING CURRENT MAX IH:130MA
ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Last Value Update: 14/04/2026
VS-22RIA120
Specifications
- Part No. VS-22RIA120
- Category Semiconductors
- Weight 1.36 kgs
Product Information
Description:
VS22RIA120
SCR THYRISTOR
22A
1.2KV
TO-208AA
SCR MODULE TYPE:SINGLE SCR
VDRM:1.2KV
GATE TRIGGER CURRENT MAX
IGT:60MA
CURRENT IT AV:22A
HOLDING CURRENT MAX IH:130MA