- Part No. VS-ST330S12P0
- Category Semiconductors
- Category Thyristor/SCR/Triac/Diac/Alternistor
- Weight 1.36 kgs
Product Information
Description:
VSST330S12P0
SCR THYRISTOR
300A
1.2KV TO-209AE
SCR MODULE TYPE:SINGLE SCR
PEAK REPETITIVE OFF STATE VOLTAGE:1.2KV
GATE TRIGGER CURRENT MAX:200MA
AVERAGE FORWARD CURRENT:330A
ON STATE RMS CURRENT:520A
GATE TRIGGER VOLTAGE MAX:3V ROHS COMPLIANT: NO
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Last Value Update: 05/12/2024
VS-ST330S12P0
Specifications
- Part No. VS-ST330S12P0
- Category Semiconductors
- Weight 1.36 kgs
Product Information
Description:
VSST330S12P0
SCR THYRISTOR
300A
1.2KV TO-209AE
SCR MODULE TYPE:SINGLE SCR
GATE TRIGGER CURRENT MAX:200MA
AVERAGE FORWARD CURRENT:330A
ON STATE RMS CURRENT:520A