- Part No. E1S-B15-P4-BR
- Category Sensors & Switches
- Category Pressure Switch
- Weight 0.68 kgs
Product Information
Description:
E1SB15P4BR
PRESSURE SWITCH
ECON-O-TROL
STRIPPED
10A @ 125/250/480 VAC
2A @ 600 VAC
0.05A @ 125 VDC
0.03A @ 250 VDC
15 PSI MAX ADJUSTABLE
1/4" NPT INTERNAL
BRASS FITTING
BUNA-N
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Last Value Update: 27/10/2021
E1S-B15-P4-BR
2-Year Radwell Warranty
Change Location
Specifications
- Part No. E1S-B15-P4-BR
- Category Sensors & Switches
- Category Pressure Switch
- Weight 0.68 kgs
Product Information
Description:
E1SB15P4BR
PRESSURE SWITCH
ECON-O-TROL
STRIPPED
10A @ 125/250/480 VAC
2A @ 600 VAC
0.05A @ 125 VDC
0.03A @ 250 VDC
15 PSI MAX ADJUSTABLE