- Part No. 755A-05-H-2048-R-OC-4-SF-S-N
Description:
755A05H2048ROC4SFSN
INCREMENTAL ENCODER
MODEL 755A
HOLLOW BORE
BORE SIZE 10MM
0° TO 100°C HIGH OP TEMP (0° TO 85°C FOR >2500 CPR)
2048 CYCLES PER REVOLUTION
QUADRATURE (A & B) WITH INDEX
OPEN COLLECTOR (5-28V IN/OUT)
FREQUENCY RESPONSE 1 MHZ (10,001 CPR AND ABOVE)
S
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Last Value Update: 25/01/2023
755A-05-H-2048-R-OC-4-SF-S-N
Specifications
Description:
755A05H2048ROC4SFSN
INCREMENTAL ENCODER
MODEL 755A
HOLLOW BORE
BORE SIZE 10MM
2048 CYCLES PER REVOLUTION
QUADRATURE (A & B) WITH INDEX
OPEN COLLECTOR (5-28V IN/OUT)