- Part No. 755A-05-H-2048-R-PU-2-S-S-N
Description:
755A05H2048RPU2SSN
INCREMENTAL ENCODER
MODEL 755A
HOLLOW BORE
BORE SIZE 10MM
0° TO 100°C HIGH OP TEMP (0° TO 85°C FOR >2500 CPR)
2048 CYCLES PER REVOLUTION
QUADRATURE (A & B) WITH INDEX
PULL-UP RESISTOR (5-28V IN/OUT)
FREQUENCY RESPONSE 200 KHZ (3000 CPR AND BELOW)
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Last Value Update: 25/01/2023
755A-05-H-2048-R-PU-2-S-S-N
Specifications
Description:
755A05H2048RPU2SSN
INCREMENTAL ENCODER
MODEL 755A
HOLLOW BORE
BORE SIZE 10MM
2048 CYCLES PER REVOLUTION
QUADRATURE (A & B) WITH INDEX