- Part No. 755A-05-L-1000-A-OC-4-S-S-N
- Category Sensors & Switches
- Category Encoder/Resolver
- Weight 0.00 kgs
Product Information
Description:
755A05L1000AOC4SSN
INCREMENTAL ENCODER
MODEL 755A
HOLLOW BORE
BORE SIZE 10MM
-40° TO 70° C LOW OPERATING TEMPERATURE
1000 CYCLE PER REVOLUTION
SINGLE CHANNEL (A) ONLY
OPEN COLLECTOR (5-28V IN/OUT)
FREQUENCY RESPONSE 1 MHZ (10,001 CPR AND ABOVE)
STANDARD FLEX MOUNT
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Last Value Update: 25/01/2023
755A-05-L-1000-A-OC-4-S-S-N
2-Year Radwell Warranty
Change Location
Specifications
- Category Sensors & Switches
- Category Encoder/Resolver
- Weight 0.00 kgs
Product Information
Description:
755A05L1000AOC4SSN
INCREMENTAL ENCODER
MODEL 755A
HOLLOW BORE
BORE SIZE 10MM
1000 CYCLE PER REVOLUTION
SINGLE CHANNEL (A) ONLY
OPEN COLLECTOR (5-28V IN/OUT)