- Part No. 755A-05-L-1000-A-PP-4-S-S-N
Description:
755A05L1000APP4SSN
INCREMENTAL ENCODER
MODEL 755A
HOLLOW BORE
BORE SIZE 10MM
-40° TO 70° C LOW OPERATING TEMPERATURE
1000 CYCLE PER REVOLUTION
SINGLE CHANNEL (A) ONLY
PUSH-PULL
FREQUENCY RESPONSE 1 MHZ (10,001 CPR AND ABOVE)
STANDARD FLEX MOUNT
STANDARD 18 INCH CA
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Last Value Update: 25/01/2023
755A-05-L-1000-A-PP-4-S-S-N
Specifications
Description:
755A05L1000APP4SSN
INCREMENTAL ENCODER
MODEL 755A
HOLLOW BORE
BORE SIZE 10MM
1000 CYCLE PER REVOLUTION
SINGLE CHANNEL (A) ONLY
PUSH-PULL