- Part No. 755A-05-L-1000-A-PU-1-SF-S-N
Description:
755A05L1000APU1SFSN
INCREMENTAL ENCODER
MODEL 755A
HOLLOW BORE
BORE SIZE 10MM
-40° TO 70° C LOW OPERATING TEMPERATURE
1000 CYCLE PER REVOLUTION
SINGLE CHANNEL (A) ONLY
PULL-UP RESISTOR (5-28V IN/OUT)
FREQUENCY RESPONSE 100 KHZ (STANDARD)
SLOTTED FLEX MOUNT
STANDARD
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Last Value Update: 25/01/2023
755A-05-L-1000-A-PU-1-SF-S-N
Specifications
Description:
755A05L1000APU1SFSN
INCREMENTAL ENCODER
MODEL 755A
HOLLOW BORE
BORE SIZE 10MM
1000 CYCLE PER REVOLUTION
SINGLE CHANNEL (A) ONLY