- Part No. 755A-05-L-1024-A-HV-3-SF-S-N
Description:
755A05L1024AHV3SFSN
INCREMENTAL ENCODER
MODEL 755A
HOLLOW BORE
BORE SIZE 10MM
-40° TO 70° C LOW OPERATING TEMPERATURE
1024 CYCLES PER REVOLUTION
SINGLE CHANNEL (A) ONLY
LINE DRIVER
FREQUENCY RESPONSE 500 KHZ (6001 CPR AND ABOVE)
SLOTTED FLEX MOUNT
STANDARD 18 INCH
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Last Value Update: 25/01/2023
755A-05-L-1024-A-HV-3-SF-S-N
Specifications
Description:
755A05L1024AHV3SFSN
INCREMENTAL ENCODER
MODEL 755A
HOLLOW BORE
BORE SIZE 10MM
1024 CYCLES PER REVOLUTION
SINGLE CHANNEL (A) ONLY
LINE DRIVER