- Part No. 755A-05-L-1024-A-HV-4-SF-S-N
Description:
755A05L1024AHV4SFSN
INCREMENTAL ENCODER
MODEL 755A
HOLLOW BORE
BORE SIZE 10MM
-40° TO 70° C LOW OPERATING TEMPERATURE
1024 CYCLES PER REVOLUTION
SINGLE CHANNEL (A) ONLY
LINE DRIVER
FREQUENCY RESPONSE 1 MHZ (10,001 CPR AND ABOVE)
SLOTTED FLEX MOUNT
STANDARD 18 INCH
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Last Value Update: 25/01/2023
755A-05-L-1024-A-HV-4-SF-S-N
Specifications
Description:
755A05L1024AHV4SFSN
INCREMENTAL ENCODER
MODEL 755A
HOLLOW BORE
BORE SIZE 10MM
1024 CYCLES PER REVOLUTION
SINGLE CHANNEL (A) ONLY
LINE DRIVER