- Part No. ELXY500ELL102ML30S
- Category Components
- Category Capacitor
- Weight 0.45 kgs
Product Information
Description:
ELXY500ELL102ML30S
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 1000UF
50V
20%
RADIAL
CAPACITANCE:1000 F
VOLTAGE RATING:50V
PRODUCT RANGE:LXY SERIES
CAPACITANCE TOLERANCE: 20%
CAPACITOR TERMINALS:RADIAL LEADED
DIAMETER:16MM
LEAD SPACING:7.5MM ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Last Value Update: 21/08/2023
ELXY500ELL102ML30S
Specifications
- Part No. ELXY500ELL102ML30S
- Category Components
- Category Capacitor
- Weight 0.45 kgs
Product Information
Description:
ELXY500ELL102ML30S
50V
20%
RADIAL
CAPACITANCE:1000 F
VOLTAGE RATING:50V
PRODUCT RANGE:LXY SERIES
CAPACITANCE TOLERANCE: 20%
DIAMETER:16MM