- Part No. 564R30GAQ68
- Category Components
- Category Connector/Terminal/Pin
- Weight 0.00 kgs
Product Information
Description:
564R30GAQ68
CERAMIC CAPACITOR
68PF
3000V
X7R
20%
RADIAL
CAPACITANCE:68PF
VOLTAGE RATING:3KV
PRODUCT RANGE:564R SERIES
CAPACITANCE TOLERANCE:¦ 20%
DIELECTRIC CHARACTERISTIC:X7R
LEAD SPACING:6.4MM
CAPACITOR TERMINALS:RADIAL LEADED ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Last Value Update: 14/04/2026
564R30GAQ68
Specifications
- Part No. 564R30GAQ68
- Category Components
- Weight 0.00 kgs
Product Information
Description:
564R30GAQ68
CERAMIC CAPACITOR
68PF
3000V
X7R
20%
RADIAL
CAPACITANCE:68PF
VOLTAGE RATING:3KV
PRODUCT RANGE:564R SERIES
CAPACITANCE TOLERANCE:¦ 20%
DIELECTRIC CHARACTERISTIC:X7R
LEAD SPACING:6.4MM